Menu Zavrieť

Späť k Európskemu šampionátu v Taliansku – ukázal nám pozitíva aj negatíva

Európsky šampionát v Taliansku nám ukázal pozitíva aj negatíva

Talianske mesto Lignano bolo v uplynulých dňoch dejiskom európskeho šampionátu MMA juniorov a seniorov federácie IMMAF (27. 9. – 1. 10.). Na prestížnom podujatí mala zastúpenie aj naša krajina. Slovenský zväz MMA/MAMMAL na Apeninský polostrov vyslal početný tím až jedenástich zápasníkov, ktorých v Taliansku čakala profesionálna organizácia a špičková konkurencia.

Tá potvrdila očakávania a ukázalo sa, že všetky zúčastnené krajiny vyslali tých najlepších.Slovákom sa na kontinentálnych majstrovstvách nezadarilo a jedenástka reprezentantov dokázala zabezpečiť iba jedno víťazstvo.

„Nemôžem povedať, že necítim sklamanie. Poskladať tento tím stále enormné úsilie, ktoré, žiaľ, neprinieslo výsledok. Mali sme na medaily, no nesiahli sme na ne. Zostavili sme historicky najpočetnejšie družstvo, aké sa v našich farbách predstavilo na majstrovstvách Európy a celkovo sme v Taliansku patrili k reprezentáciám s najväčším počtom členov. S výnimkou tých, ktorí sa zranili alebo sa nemohli zúčastniť, sme priniesli týchnajkvalitnejších bojovníkov zo slovenskej amatérskej scény, ktorí môžu zápasiť pod pravidlami IMMAF,“ povedal Marek Herda, prezident Slovenského zväzu MMA/MAMMAL.

MAMMAL je skvelý odrazový mostík

Európsky a aj nedávny svetový šampionát ukázali, že Slovensko nie je ďaleko za špičkou. Odhalili nám však aj negatíva v podobe silného ega niektorých jednotlivcov. Následkom toho sa nerešpektujú elementárne pravidlá, ktoré majú jednotlivcom a celej scéne pomôcť v napredovaní. Namiesto toho sa ale vytvára negatívna energia.

„Nie každý môže vždy uspieť. Dôležité je, že sme sa o to pokúsili. Teší nás, že deti, mládež i dospelí sa venujú športu, žijú zdravo, majú ciele a stávajú sa vzormi. MMA im dáva priestor uniknúť z negatívneho prostredia a spoločne tak môžeme posúvať našu spoločnosť a vytvárať nových športových hrdinov,“ pokračoval Herda.

Jednou z platforiem na kariérny posun je slovenská amatérska liga MAMMAL. Práve tá stojí za faktom, že realizačný tím mal z čoho vyberať. MAMMAL ponúka amatérskym zápasníkom skvelý odrazový mostík a možnosť merať si sily s tými najlepšími. V našej lige sa už dokonca predstavili aj niektorí bojovníci zo susedných krajín, ktorí teraz v Taliansku získali medailové pozície.

Len spolu vieme pomôcť slovenskému MMA

Účastníci ligy MAMMAL majú tiež možnosť zápasiť na galavečeroch, ktoré zväz zastrešuje alebo spoluorganizuje. Treba však prihliadať na to, kto je organizátorom a aká je úroveň podujatia. Sme radi, že sa galavečery usporadúvajú, no nastavená latka sa nemôže podliezať. Potom vznikajú problémy pri nedodržaní základných požiadaviek a pravidiel.

Slovenský zväz MMA spolupracuje aj so Slovenským zväzom športového ju-jitsu, v ktorej sa naši zápasníci môžu rozvíjať. Keďže v Taliansku sme zlyhali najmä v boji na zemi, respektíve na stene, musíme sa viac zamerať na tieto aspekty boja.

„Uvidíme, čo prinesie súboj medzi profesionálnymi organizáciami, ktorých odrazu po piatich rokoch začali zaujímať amatéri. Náš zväz je však otvorený akejkoľvek spolupráci, ktorá pomôže slovenskému MMA. Základom je, aby sme udržiavali základné hodnoty ako spolupráca, lojalita a vzájomná podpora. Len tak spolu prekonáme utrpenie a prekážky, čím sa posunieme k ďalšiemu úspechu,“ doplnil Herda.

 

Pozeráme sa stále do budúcnosti, ale makáme v prítomnosti.

Slovenský zväz MMA bude pokračovať v nastavenom trende. Vďaka nedávnemu úspechu v projekte ministerstva školstvap rinesieme úpolové športy na prvý stupeň základných škôl v rôznych kútoch Slovenska a napredovať plánujeme aj v rozbehnutých projektoch ako Boj proti šikane či Adrenalínom proti drogám.

Zdroj:

S MAMMALOM sa “BIŤ OPLATÍ”

WEB:           https://www.mammal.sk​​ https://mammal.sk/ppv​​

Instagram: https://www.instagram.com/mammal.sk/

Facebook:   https://www.facebook.com/SK.MAMMAL/

Youtube:     MAMMAL TV https://www.youtube.com/channel/UC-rskq39HXAKyOkv08FHFRQ

Tik Tok:      Mammal – Sovensky zvaz MMA

                     https://www.bojprotisikane.sk