Menu Zavrieť

Hodnotenie slovenskej výpravy na ME v Taliansku. Chalani bojovali, ako najlepšie vedeli, chýbalo aj trošku šťastia

Hodnotenie slovenskej výpravy na ME v Taliansku. Chalani bojovali, ako najlepšie vedeli

Slovensko má za sebou ďalšie vystúpenie na medzinárodnej scéne. Naša krajina mala zastúpenie na európskom šampionáte seniorov a juniorov federácie IMMAF v Taliansku (27. 9. – 1. 10.).

Slovenský zväz MMA/MAMMAL spolu s trénermi a klubmi zostavil početnú skupinu jedenástich reprezentantov. Na Apeninský polostrov vycestovali Mário Brezovský, Marek Neštrák, Samuel Škoda, Marcel Šimo, Marek Medovarski, Lukáš Eliáš, Filip Linek, Michal Kopas, Viktor Kováč, Radomír Chovan a Samir Smaali.

Rovnako ako my, tak aj ostatné štáty vyslali to najlepšie z domácej amatérskej MMA scény. Konkurencia bola naozaj silná a Slovensku sa podarilo vybojovať len jedno víťazstvo. Postaral sa oň Mário Brezovský, ktorý si poradil s fínskym reprezentantom. Následne už ale vo štvrťfinále podľahol Angličanovi.

Napriek neúspechu nazbierala slovenská reprezentácia kopec skúseností, ktoré plánuje zúročiť v ďalších bojoch. Tešiť nás môže aj fakt, že naša krajina mala reprezentantku aj v radoch arbitrov v podobe Evy Borodáčovej.

„Šampionátu EUROS 2022 IMMAF som sa po úspešnom absolvovaní medzinárodného kurzu v Prahe pod vedením Marca Goddarda, podľa môjho názoru jedného z najlepších aktívnych UFC rozhodcov, zúčastnila ako historicky prvá slovenská bodová rozhodkyňa. Premiéra dopadla na výbornú, čo mi po následnej spätnej väzbe potvrdilDereck Hickey,líder rozhodcov klietky číslo 2, na ktorej som počas podujatia pracovala, a rovnako aj sám Marc Goddard, ktorý v IMMAF drží nad všetkými rozhodcami patronát. Šampionát IMMAF dlhodobo patrí k tomu najlepšiemu, čo svetová amatérska MMA scéna poskytuje a rovnako tak aj všetci členovia celého tímu, rozhodcov nevynímajúc,“ skonštatovala Borodáčová.

„Naša slovenská výprava, bohužiaľ, nepremenila svoje šance a žiadne cenné kovy si neodniesla. V silnej konkurencii sme ešte stále relatívnymi nováčikmi a chalani si odniesli cenné skúsenosti, ktoré zužitkujú vďalších prípravách a verím, že v budúcnosti sa im podarí dosiahnuť oveľa väčšie úspechy. Na talianskej pôde mali možnosť zmerať si sily s medzinárodnými konkurentmi, mnohými budúcimi hviezdami profi MMA scény. Čo viac by ich malo posunúť a motivovať, ak nie túžba dorovnať a predbehnúť svojich súperov? Chlapci bojovali, ako najlepšie vedeli. Nabudúce to bude lepšie,“ dodala.

Ako vidia šampionát tréneri a členovia realizačného tímu slovenskej reprezentácie?

Pavel Berky: „Na ME IMMAF v talianskom Lignane za náš klub, mesto, kraj i krajinu nastúpil Viktor Kováč vo váhe do 83,9kg, kde bolo prihlásených 16zápasníkov z celej Európy.V utorok 27. septembra po registrácii sa Viktorovi pošťastilo a voľným losom postúpil do osemfinále, kde mu vyžrebovališpanielskeho zápasníka Davida Hervíasa. Ráno v deň zápasu sme profesionálne navážili a už sme len čakali na časduelu. Ten prišiel až po 15:00 hod., čo bolo dosť únavné a zdĺhavé.Viktor bol po celý čas sústredený a dobre nastavený. Bolo na ňom vidieť, že mu na pôsobení na ME veľmi záleží, pretože veľa dobrých ľudí a známych sa mu poskladalo na štart, za čo sa im chceme verejne poďakovať. V zápase sa Španiel pokúsil Viktora hneď zaskočiť, no náš bojovník si šikovne prevzal jeho útok a zasahoval ho tvrdými údermi. Ten posledný predný direkt mohol rozhodnúť, keby bol presnejší.Súper bol skúsenejší vo wrestlingu a nakoniec Viktora dostal na zem, zaujal pozíciu side, odkiaľ šikovne prešiel do víťaznej pozície fullmount a tvrdým ground and pound ukončil naše pôsobenie na turnaji. Zostávame pozitívne naladení, stále chceme napredovať. Zobrali sme si cenné skúsenosti. Určite nás prehra neodradí, práve naopak. Chceme napredovať a čo najviac sa prezentovať na zahraničných podujatiach. Každý jeden zápas všetkých členov našej doteraz najväčšej výpravy bol tesný, chalani do boja dali všetko. Je vidieť, že úroveň slovenského MMA rastie a že sme kúsok od toho, aby sme z takýchto prestížnych podujatí priniesli cenné víťazstvá a medaily.“

Ján Hudák:„Zápas Lukáša Eliáša s Kyrylom Lunnikom rozhodol split decision. Ukrajinci sú vždy nebezpeční, ale tento sa podľa mňa dal poraziť. O tom hovorí aj verdikt rozhodcov. Bolo to tesné, no, bohužiaľ, Lukáš odišiel fyzicky, pretože až veľmi chcel. S výkonom Filipa Lineka som napriek výsledku spokojný. Po prehratom prvom kole počúvol a dokázal zmeniť taktiku počas zápasu, čo je pre mňa znakom vyspelosti. Druhé kolo vďaka tomu vyhral, ale v treťom zasa dominovali skúsenosti black belta z Izraela. Takže napriek prehre čiastočná spokojnosť.“

Tomáš Meliš:„Michal Kopas nastúpil proti veľmi skúsenému ukrajinskému borcovi, ktorý má na konte druhé miesto z majstrovstiev sveta IMMAF.Pri študovaní jeho zápasov bolo hneď jasné, že to bude silová vojna. Ukrajinec nenechal nič na náhodu a od prvého kola až po posledné predvádzal silný wrestling a kontrolu na zemi.Michalova snaha ubrániť strhnutie alebo vstať zo zeme bola prekazená veľkou silou Ukrajinca. Verdiktbol 2:1 pre Ukrajinu.Máriovi Brezovskému žreb určil fínskeho reprezentanta.Po preštudovaní súpera bolo jasné, že jeho silnou stránkou je postoj a zemje slabšia. Prvé kolo sa odohrávalo v postoji, kde si borci vymenili pár tvrdých kombinácií.Po pauze medzi kolami sme zvolili stratégiu wrestlingu a grapplingu. Podarilo sa nám súpera hodiť. Okamžitá reakcia fínskeho bojovníka mala za následok, že sa Mário dostal na chrbát, odkiaľ vieme pracovať.Fín nám uštedril pár rán na zemi, ale Máriova okamžitá odpoveď bol nekompromisný arm bar a rýchle odklepanie súpera.“

 

Kamil Cibinski: „Zápasníci boli dobre fyzicky a kondične pripravení, čo bolo aj vidieť. Vdueloch nás skôr zradila zápasová nevyspelosť na medzinárodnej úrovni. Nebudeme si klamať, ani sa utešovať. Treba si chlapsky priznať pravdu. Dostali smeškolu. Samuel Škodazačal výborným postojom, ale súboj sarýchlo preniesolna zem, kde zápasník z Walesu dominoval a Samo prehral 3 sekundy pred koncom druhého kola na ground and pound. V zápase zlyhal wrestling a grappling, na ktorých musíme teraz seriózne zapracovať. Marcel Šimo po vyrovnanom prvom kole s bulharským wrestlerom pristúpil na jeho hru a prehral po troch kolách na body. Je z toho dobrá zápasová skúsenosť s kvalitným súperom. Marcel v ťažkých chvíľachukázal srdce, ale keby použil skôr hlavu, mohol vyhrať.Chýbala tam zápasová prefíkanosť a odolnosť voči tlaku na medzinárodnom podujatí. Marek Medovarski ukázal to najlepšie z nášho gymu v boji so súperom zo Švédska. Prvé dve kolá ukázal presný postoj, výborný wrestling a tesné kontrolovanie na zemi. Po dvoch jasne vyhratých kolách Marek preniesol súboj doublelegom na zem, kde ukončil svoje pôsobenie na majstrovstvách v súperovom triangli.Opäť chýbala zápasová prefíkanosť a zlyhala komunikácia s rohom. O koľko Marek mentálne zvládal tlak na výbornú, o toľko neudržal koncentráciu v treťom kole. Na tom musíme zapracovať. Marek Neštrák bojoval s Belgičanom a po veľmi presných úderoch ho súper zviazal a ukončil gilotínou pri pletive.Marek to robí krátko a ešte má pred sebou veľa práce. Úroveň podujatia bola vysoká a musíme ešte veľa makať a ako zápasníci byť mentálne vyspelejší. Musíme trénovať, bojovať a stále ísť dopredu. Cesta na vrchol je ťažká a plná pádov. Charakter bojovníka sa ukazuje vtedy, keď vstane, zoberie si ponaučenie z chýb a v ďalšom zápase si pôjde po víťazstvo múdrejší, skúsenejší a odhodlaný poraziť všetkých a všetko.“

 

 

Zdroj:

S MAMMALOM sa “BIŤ OPLATÍ”

WEB:           https://www.mammal.sk​​ https://mammal.sk/ppv​​

Instagram: https://www.instagram.com/mammal.sk/

Facebook:   https://www.facebook.com/SK.MAMMAL/

Youtube:     MAMMAL TV https://www.youtube.com/channel/UC-rskq39HXAKyOkv08FHFRQ

Tik Tok:      Mammal – Sovensky zvaz MMA

                     https://www.bojprotisikane.sk