Menu Zavrieť

Hodnotenie Slovenskej reprezentácie na MS IMMAF Abu Dhabi

Slovenskí bojovníci z MS v Abú Zabí priniesli kopec skúseností

Záver januára vo svete MMA patril najvyššej scéne. V metropole Spojených arabských emirátov sa zišli tí najlepší bojovníci a bojovníčky na svetovom šampionáte federácie IMMAF.

Slovensko bolo pri tom. Do Abú Zabí spod Tatier vycestovala početná výprava.

Za slovenské a klubové farby sa v kategóriách ženy, muži a juniori pobili Elina Tauber, Kristián Nguyen, Roman Hudec, Mário Brezovský, Marek Medovarski, Marcel Šimo a Michal Garaj. Spoločnosť im robili tréneri a členovia realizačného tímu národnej reprezentácie. Nominovaný bol aj Radovan Chovan, no cestu a plány mu zmaril COVID-19.

Slováci sa v najsilnejšej konkurencii nedali zahanbiť a okrem jedného víťazstva domov doniesli najmä kopu cenných skúseností.

Garaj knouckoutoval Estónca

O jediný triumf Slovenska sa postaral Michal Garaj, ktorý senzačne knockoutoval Estónca Sergeja Strinzu.

„Zápas sa odohrával prevažne v postoji. Podarilo sa mu strhnúť ma na zem, na čo som zareagoval nadrilovanou obranou a bez väčších problémov som vstal. V poslednej minúte prvého kola som súpera knockoutoval priamym úderom zo zadnej ruky,“ opísal člen bratislavského King´s Gymu.

Garaj v druhom zápase už nestačil na Artura Aedillu. Hoci Garaj Španielovi celý zápas odolával, v závere musel odklepať nasadený triangel choke.

Medovarski na Rusa Zainuka nestačil

Azda najznámejším členom výpravy bol Marek Medovarski. Ten sa v Abú Zabí postavil Rusovi Kurbanovi Zainukovi, ktorému podľahol na body 0:3.

„Pre mňa aj trénera to bola veľká skúsenosť a veľké otvorenie očí, najmä z pohľadu nového nastavenia tréningových procesov a jednotiek. Zistili sme, kde máme nedostatky a kde zaostávame. Hlavné je, že sme prišli na to, ako to napraviť a dúfame, že nabudúce už uvidíte lepšiu verziu nás,“ zhodnotil člen bratislavského Chaosu.

„Zažili sme pocit svetovej elity a zistili sme, ako to na súťažiach svetového rázu chodí. Je to úplne iný level organizácie. Sme radi, že náš MAMMAL ide tou istou cestou,“ dodal.

Nguyen: Prehra mi dodala motiváciu

Farby Chaosu Bratislava i Slovenska hájil Kristián Nguyen. Ten v Abú Zabí narazil na Vladyslava Dubkova, ktorý je ukrajinskou jednotkou v bantamovej váhe. Svoje kvality potvrdil aj na MS a nášho bojovníka porazil na body 3:0.

„Keby som viac okopával prednú nohu súpera a pokúsil sa preniesť zápas aj na zem, mohli sme ho vyhrať. Táto prehra mi ale dodala motiváciu tým, že sa môžem porovnávať s tými najlepšími na svete a vôbec za nimi nezaostávam, iba ak výškovo. Bol to veľký zážitok byť medzi 32 vybratými zápasníkmi v mojej váhovej kategórii,“ skonštatoval Nguyen.

„Mali sme možnosť vidieť, ako sa zápasí na svetovej úrovni. A zároveň sme zistili, čo v príprave pridať a čo konkrétne u mňa zlepšiť alebo odstrániť,“ doplnil.

Hudecova svetová premiéra

V slovenskom tíme bol aj junior Marek Hudec z Fighting Academy Veľký Krtíš. Iba 18-ročný gymnazista si na rukavici spravil zárez v podobe premiéry na svetovom fóre.

„Roman bol po celý čas sústredený a veľmi zodpovedný, za čo ho musím verejne pochváliť. Pár dní dozadu dovŕšil 18 rokov. Stále je len chlapec, no napriek tomu je veľmi zodpovedný. Predstavte si situáciu, keď ste najviac hladný a na raňajkách si musíte dať len zeleninu a varené vajcia, zatiaľ čo sa pozeráte na všelijaké dobroty na stole. Romanko zvládol celú prípravu bravúrne. Všetko to odopieranie, trénovanie, kempy a aj robenie váhy, kde musel zhodiť šesť kilogramov. Od príletu sa každé ráno vážil a sledoval si hmotnosť, čo je naozaj veľmi náročné. Klobúk dolu pred jeho cieľavedomosťou a zodpovednosťou,“ pochválil svojho zverenca tréner Pavel Berky.

Hudec na šampionáte narazil na Ukrajinca Vadyma Kovalskyia, ktorý sa vlani so štyrmi výhrami prebojoval až do finále. Vysokú kvalitu potvrdil aj v zápase proti Veľkokrtíšanovi, ktorého zdolal v prvom kole na techniku anaconda choke.

Šimo si užíval atmosféru

Kopec skúseností z ázijského kontinentu si priniesol aj Marcel Šimo. Ten nestačil na Taliana Lucu Boranda, ktorému po vyrovnanom zápase podľahol na body.

„Chyby, ktoré som urobil, si plne uvedomujem. Otvorili sa mi oči aj v iných veciach, no v tej chvíli som robil všetko, čo bolo v mojich silách,“ zhodnotil Šimo svoj výkon.

Člen Chaosu Bratislava ponúknutú možnosť reprezentovať Slovensko a porovnať sa s najlepšími naplno využil.

„Bolo to neskutočné. Už len vo warm-up miestnosti boli najlepší fighteri zo svojich krajín a veľa známych svetových trénerov. Tá atmosféra a vzduch boli neskutočné. Keď som nastupoval do klietky so slovenskou vlajkou okolo pliec a videl som reklamy UFC, mal som zimomriavky. Osobne mi to dalo nespočetne veľa skúseností v boji a aj v rozložení zodpovedností od príletu až po zápas,“ doplnil.

Šéf zväzu aj tréneri sú spokojní

Okrem spomenutých bojovníkov nás reprezentovali aj Elina Tauber, ktorá podľahla Írke Kerry Ann Vernonovej 0:3. Rodáčka z Ruska sa MMA venuje dva roky, no pochváliť sa môže titulom vicemajsterky Ruska v thajskom boxe i medailami z karate.

„Z majstrovstiev si odnášam veľmi dobrú skúsenosť. Som spokojná, že som sa mohla porovnať so svetovými špičkami. Medzi nimi sa objavili aj kvalitou lepší bojovníci než niektorí profi zápasníci,“ zhrnula Tauber.

Slovensko reprezentoval aj Mário Brezovský, ktorý na zápas proti Uzbekovi Makhmudjonovi Odilovi nenastúpil.

Hoci si Slovensko na svetovom šampionáte IMMAF pripísalo len jedno víťazstvo, s účinkovaním našich na svetovom šampionáte vládne v realizačnom tíme reprezentácie spokojnosť.

„Boli to historicky prvé MS mužov a žien pre Slovensko. Už len dostať sa na šampionát bolo úspechom a výsledkom veľkej driny. Celú reprezentáciu a realizačný tím hodnotím kladne. Odkryli sa nám nové cesty i možnosti a vieme, kde máme zapracovať – či už po stránke zápasníckej alebo organizačnej,“ zhrnul Marek Herda, prezident Slovenského zväzu MMA.

Vedenie slovenskej reprezentácie na najvyššej scéne nezaháľalo. Vymenilo si kontakty so zástupcami iných krajín a dohodlo ďalšiu spoluprácu s prestížnou federáciou IMMAF.

„Zastupoval som Slovensko na valnom zhromaždení IMMAF, čo bola pre mňa osobne taktiež veľká skúsenosť. Musím povedať, že liga MAMMAL je hodnotená veľmi pozitívne a v medzinárodných vodách má dobrú reputáciu. Hlavne v stredoeurópskom priestore, na čom môžeme stavať. Celkovo nás tento šampionát posunul. Veď čo je lepšie ako majstrovstvá sveta, kde sa naši zápasníci porovnávajú s najlepšími na svete,“ dodal Herda, ktorý bol členom realizačného tímu spolu s Pavlom Berkym, Kamilom Cibinskim, Matejom Királym a Evou Borodáčovou.

Cieľom Slovenského zväzu MMA je, aby Eva Borodáčová bola historicky prvou Slovenkou, ktorá nás bude reprezentovať na európskom alebo svetovom šampionáte ako bodový rozhodca.

„Do realizačného tímu patrí aj Róbert Delič, avšak do Abú Zabí s repre necestoval. Keďže trénoval a trávil čas s Radomírom Chovanom, ktorý bol pozitívny na COVID-19, dohodli sme sa, že na šampionát nepocestuje. Dospeli sme k záveru, že by to bol príliš veľký risk. Mohlo by sa stať, že pre pozitívny PCR test po prílete by dostala stopku celá naša reprezentácia,“ ozrejmil Herda.

Slovenská výprava bola v Abú Zabí svedkom aj jednej nepríjemnej udalosti. Aj ich v noci prebudili výbuchy, z ktorých sa vykľul raketový útok na mesto. Našťastie, nikomu sa nič nestalo a všetci sa domov vrátili zdraví.

WEB: https://www.mammal.sk​​ https://mammal.sk/ppv​​

Instagram: https://www.instagram.com/mammal.sk/

Facebook: https://www.facebook.com/SK.MAMMAL/

Youtube: MAMMAL TV https://www.youtube.com/channel/UC-rs