Slováci neboli na MS v Abú Zabí do počtu. Podali výkony, za ktoré sa nemusia hanbiť
Slovenské MMA si môže urobiť ďalší medzinárodný zárez. Naša krajina bola súčasťou svetového šampionátu mládeže IMMAF YouthWorldChampionships v Abú Zabí. Na ázijskom kontinente sa zišli najlepší z najlepších bojovníkov sveta od 12 do 17 rokov. Do súťaže sa prihlásilo 498 športovcov zo 41 krajín, čo je v porovnaní s vlaňajškom výrazný nárast.
Slovenskú trikolóru v Spojených arabských emirátoch hájilo päť talentov nášho amatérskeho MMA – Miroslav Mlynček, Erik Kozár, Matúš Harant, Timotej Garaj a Ivanko Krošlák. Päticu zápasníkov sprevádzali tréneri, členovia podporného tímu aj vedenie Slovenského zväzu MMA/.
Našich na perfektne zorganizovanom turnaji čakali náročné dni plné skúseností a zážitkov z top podujatia okorenené kvalitnými zápasmi.
Miroslav Mlynček (SaiClub Martin) sa na svetovom fóre predstavil v dvoch dueloch. V prvom sa postavil rovesníkovi zo Saudskej Arábie, ktorému tesne podľahol až v závere. Bronzového medailistu z vlaňajšieho šampionátu prehra nezlomila a v druhom stretnutí zdolal domáceho reprezentanta.
Dva zápasy mal aj Erik Kozár (FightingAcademy Veľký Krtíš). V prvom narazil na Uzbeka, ktorý ho porazil na body. Napriek odhodlaniu a peknému výkonu sa aj druhý zápas skončil prehrou, keď nášho reprezentanta zdolal Izraelčan na submission.
Matúš Harant (Gladiators Team Gym Partizánske) sa v skupine popasoval s tromi súpermi. V premiére na šampionáte podľahol Uzbekovi a na víťazstvo to napriek snahám nestačilo ani v druhom zápase proti Írovi. Člen Gladiators Team Gym Partizánske zavŕšil svoje účinkovanie prehrou proti Austrálčanovi.
Troch súperov mal v skupine aj Timotej Garaj (King´sGym Bratislava). V úvodetesne podľahol Američanovi a ani v druhom zápase proti Arméncovi to na víťazstvo nestačilo. Bilanciu si však vylepšil v poslednom dueli proti Mexičanovi, ktorého náš bojovník zdolal.
S rovnakou bilanciou ako Garaj sa domov vrátil Ivanko Krošlák (GroundSystemGym Nitra/FightSchool Sparta Nitra). Ten získal skalp bojovníka z Indie a podľahol Ukrajincovi a Američanovi.
Zdroj: Mammal – Slovenský zväz MMA
Celú galériu nájdete tu: https://mammal.sk/galeria/nggallery/fotogaleria/ms-2022-abu-dhabi
Hoci sa Slovensku nepodarilo prebojovať zo skupín do bojov o medaily, nie je dôvod na smútok. Naši reprezentanti podali výkony, ktoré tréneri zhodnotili ako veľmi dobré. Ukázala sa kvalita súperov, z ktorých viacerí sa neskôr prebojovali na medailové pozície.
A to, že Slováci im dokázali byť vyrovnanými súpermi dokazuje, že práca s mládežou v našej krajine v rámci amatérskeho MMA je na správnej ceste.
A ako hodnotia šampionát účastníci výpravy a ich blízki?
Miroslav Ševčík, tréner Mirka Mlynčeka (SaiClub Martin): „Úroveň organizácie mládežníckych majstrovstiev sveta aj zúčastnených zápasníkov bola vysokám hoci sa nezúčastnili reprezentanti Ruska. Hala, vybavenie, klietky – to bola jedna veľká šou na úrovni svetového šampionátu. Mirko išiel na turnaj veľmi dobre pripravený, naladený a s dobre nastavenou hlavou. Na poslednú chvíľu sa mu zmenila skupina a škoda, že nám nevyšiel prvý zápas. Ešte 45 sekúnd pred koncom mal výhru v rukách, no jedna chyba nás stála víťazstvo. Nič to nezmenilo na tom, že do ďalšieho zápasu išiel rovnako dobre nastavený. Vďaka tomu domáceho pretekára porazil. Mirko nám hanbu neurobil a v oboch súbojoch podal veľmi dobrý výkon. Škoda, že mu ušiel postup zo skupiny. Nevadí, o rok sa vrátime ešte lepšie pripravení. Chcem sa poďakovať Slovenskému zväzu MMA/MAMMAL, Marekovi Herdovi, trénerom a všetkým členom slovenskej reprezentácie. Vládla tam veľmi príjemná atmosféra.“
Michal Mlynček, otec Mirka Mlynčeka: „Mirko išiel na majstrovstvá sveta už druhýkrát a po minuloročnom 3. mieste sa poctivo pripravoval, aby znova doniesol medailu pre Slovenskú republiku. Príprava bola veľmi kvalitná, čo ukázal aj Mirkov zápas v Anglicku. Tréner Miroslav Ševčík bol s jeho prístupom k tréningom spokojný a preto išli na MS s odhodlaním spraviť dobrý výsledok.“
Mirko Mlynček, reprezentant SR (SaiClub Martin): „Na prvý zápas som nastúpil proti bojovníkovi zo Saudskej Arábie a väčšinu duelu som dominoval a vyhrával. Aj napriek tomu, že ma hodil, tak som ho hneď pretočil a dostal sa nad neho. Kontroloval som mount, ale neustrážil som si ho a dostali sme sa do postoja. Tam som ho hodil, dostali sme sa do guardu a trikrát mi nasadil ukončenie. Zo všetkých atakov som ušiel, no jemu to pripísalo body a vyhral zápas. Súboj bol kvalitný a ukázal mi, na čom pracovať, aby mi nabudúce už nik nechytal ukončenia a aby som mal kontrolu nad protivníkom.
Druhý zápas proti domácemu súperovi som už vyhral. Išiel som do neho s cieľom, že ho musím ukončiť pred limitom, lebo len tak som mal šancu na postup do ďalšieho kola. Bol som namotivovaný. Chcel som vyhrať aspoň jeden duel, aj keby som nepostúpil. Od začiatku som šiel na takedown a dostali sme sa do guardu. Teraz už poučený z minulého zápasu som ho kontroloval, nech nemá žiadne iné možnosti iba otvoriť guard. Po otvorení guardu som mu chytil čistý footlock (páku na nohu). Neviem, ako to ustál, ale ja som do toho dal všetko. Ťahal som to z celej sily. Spomenul som si na všetky detaily, ktoré mi vraveli na tréningu. Tréner mi kričal, že to je dobre chytené, nech ho nepúšťam. Neviem, čo viac som mohol urobiť a myslím, že chalan musel na druhý deň veľmi krívať. Pred koncom zápasu sa dostal z pozície a bojovali sme v postoji. Znova som ho hodil a posledných 10 sekúnd udržal. Napokon som vyhral na body. Zápas hodnotím pozitívne. Dal som do toho všetko, aj keď som ten footlock neutiahol a aj napriek výhre som nepostúpil.
Verím, že pódium si na mňa rok počká. Namotivovalo ma to a mať medailu z MS vnímam ako väčší úspech, než som si dovtedy uvedomoval. Keďže som bol vlani tretí, tak som medailu teraz bral skoro ako samozrejmosť. Do Abú Zabí som šiel s pocitom, že tento rok bude cenný kov znova. Vedel som, že to bude ťažké a nikoho som nepodcenil, ale veril som si, že vo svetovej špičke vyhrám. Bolo to zdravé sebavedomie, ktoré mi pomáhalo ísť do zápasovbez strachu. Terazmedaila nie je a chýba mi. Omnoho viac si ju však budem vážiť, keď ju raz opäť vyhrám.“
Michal Garaj, tréner a brat Timoteja Garaja(King´sGym Bratislava): „Na tohtoročných majstrovstvách sveta som sa zúčastnil prvýkrát v pozícii trénera. Bola veľmi zaujímavá skúsenosť byť na druhej strane klietky. K zápasom musím povedať, že každý si siahol na úplné dno síl a bojoval, ako najlepšie vedel. Chalani zistili, na akej úrovni je svetová scéna a mohli sa porovnať s najlepšími z iných štátov. Nechýbalo veľa a mohli sme mať medailu zásluhou Ivana Krošláka.
Timotej Garaj prehral prvý zápas so skúseným súperom z USA na body, no predviedol výborný výkon. Podarilo sa mu dostať sa z niekoľkých pokusov o škrtenie, mal úspešné pokusy o takedown a súpera dostal na zem, kde prevzal kontrolu. Na výhru to ale nestačilo.
Druhý zápas mal s Arménom, ktorý dokázal predviesť dominantný výkon a ukázal bratovi silu wrestlingu. Prvé kolo bolo v rukách Timovho súpera. V druhom začal Timo pracovať a znepríjemňovaťArménovipozície, vychádzali mu údery na spodné rebrá. Tretie kolo dokázal výborne pracovať v postoji, kde súperovi ubral kyslík a bolo vidieť že má toho dosť.
V treťom zápase s Mexičanom Timo predviedol dominantný výkon. Prvé kolo sa nieslo v duchu buggychoke, kde sa touto techniku pokúšal ukončiť súpera a udržal si tým výhodnú pozíciu takmer celé kolo. Druhé kolo bolo veľmi vyrovnané a plné zvratov. Tretie kolo bolo opäť v rukách Tima. Podarilo sa mu viacero pokusov a pokročilé techniky na zemi, čo mu zaručilo víťazstvo.
Chcem vyzdvihnúť Timovu mentálnu odolnosť, pretože mal tri zápasy v priebehu dvoch a pol hodiny. Po prvom sa vplyvom nahromadeného laktátu musel vyvracať a za pár minút nastúpiť proti skúsenému súperovi.
Organizácia turnaja bola opäť na najvyššej úrovni. Chcem vyzvať mladých zápasníkov a zápasníčky, aby sa svetových turnajov zúčastnili čo možno najviac. Len to ich bude posúvať vpred a môžu sa stať konkurenciou pre svet. Najlepším odrazovým mostíkom na Slovensku k takýmto turnajom je MAMMAL, kde sa môžu kvalifikovať a získať potrebné skúsenosti na úspech aj na veľkých turnajoch.“
Matej Király, hlavný tréner King´sGym Bratislava: „Z nášho najmladšieho ročníka sme na šampionát poslali najlepšieho zápasníka. Timotej Garaj je mladšia verzia svojho brata, len má lepšiu úspešnosť v submission. Keďže na turnaji sa nemohlo udierať do hlavy, zem bola pre Tima vhodnejšia. Myslím, že ukázal veľmi kvalitné výkony, sledoval som ho cez stream. Prvý zápas s Američanom bol veľmi tesný. Do poslednej chvíle som netušil, komu dajú výhru. Potom proti Arménovi ukázal opäť skvelý výkon, hoci to bol asi jeho najťažší zápas. Tretiemu súperovi z Mexika Timo nasadil buggychoke, ktorým je známy a už sa mu pomaly rysuje prezývka Mr. BuggyChoke. Je pravda, že najlepšie by bolovyhrať každý zápas, ale s výsledkami nášho reprezentanta som veľmi spokojný. Slovenskí bojovníci ukázali srdce a pekné výkony. Každý sa snažil dať do zápasov všetko. Ukázali všetkým, že je to cesta, ktorou sa oplatí ísť.“
Ivanko Krošlák, otec a tréner Ivana Krošláka (GroundSystemGym Nitra/FightSchool Sparta Nitra): „Spln sa my senil. Organizácia podporovaná samotným UFC, šampionát, ktorého úroveň a starostlivosť o zápasníkov bola najednotku s hviezdičkou. Všetko fungovalo, ako malo a ani jednu vec nemôžem vytknúť.Bol som a stále som nadšený, že som turnaj mohol vidieť a byťjeho súčasťou. Nedá sa to opísať slovami. Úroveň organizácie a zápasníkov boli úplný strop. Pre mňa to bude nezabudnuteľný zážitok do konca života.“
Pavel Berky, tréner Erika Kozára (FightingAcademy Veľký Krtíš):„Reprezentovanie nášho klubu, mesta Veľký Krtíš a našej krajiny na mládežníckych majstrovstvách sveta v amatérskom MMA organizácie IMMAF dopadlo bez postupu do semifinále.V utorok 16. augusta sa šampionát začal skupinou C a Erikova skupina A bola naplánovaná až na piatok a sobotu. Pre Erika to bolo dosť náročné, nakoľko musel mať stále správnu váhu, čo sa mu nakoniec podarilo s prehľadom zvládnuť. Ukázalo to v jeho mladom veku prístup a profesionalitu.Nemôžem nespomenúť návštevu UFC Gymu v Abú Zabí, ktorá nám všetkým dalanesmiernu energiu, odhodlanie a silu pokračovať v budovaní amatérskej MMA scény na Slovensku.
V sobotu 20. 8. prišiel konečne rad na môjho zverenca.Erik nastúpil do prvého zápasu s bojovníkom z Uzbekistanu. S ním predviedol bravúrny výkon, ktorý sa skončil výhrou súpera na body. Bol to veľmi vyrovnaný a tesný duel, kde Erik ukázal veľké srdce bojovníka a svoje kvality. Väčšinu zápasu sa ich boj odohrával v postoji s tvrdými a nekompromisnými výmenami a evidentne to Uzbek na zem veľmi ťahať nechcel. Na konci druhého kola sa pri tesnom strete obaja stiahli na zem, kde mal Uzbek lepšiu pozíciu a pripísaný takedown, čo určite rozhodlo v bodovaní.
Spomínaný zápasník z Uzbekistanu v ďalších bojoch nakoniec získal bronz, čo znamená, že Slovensko sa aj na takýchto veľkých podujatiach môže porovnávať so svetovou špičkou už aj na úrovni mládeže. Ukazuje to úroveň slovenského amatérskeho MMA, prácu všetkých klubov a trénerov na Slovensku a fungovanie ligy MAMMAL.
V druhom a poslednom zápase Erik nastúpil proti súperovi z Izraela. Prvé kolo patrilo postoju, no Izraelčan si šiel agresívne a tvrdo po víťazstve, na čo mu Erik tvrdo kontroval.V druhom kole sa súperovi podarilo doručiť takedown a ukončiť Erika na submissionkimura.Týmto sa naše pôsobenie na šampionáte skončilo,ale naozaj sa Erik a ani naša reprezentácia nemajú za čo hanbiť.Erik na Slovensku svoju kategóriu s prehľadom vyhral po víťaznej šnúre troch výhier,keď sa stal majstrom Slovenska a účasť na svetovom šampionáte si určite zaslúžil.Tentokrát bez medaily, ale pokračujeme ďalej v budovaní našej cesty gladiátora a sme pripravení na ďalšie výzvy.Čaká nás nová sezóna MAMMAL a naše prepracované podujatieNoc Gladiátorov 8, ktoré máme naplánované na december tohto roka.“
Marek Herda, tréner Matúša Haranta a prezident Slovenského zväzu MMA/MAMMAL: „Majstrovstvá sveta mládeže nám ukázali, kde sa slovenské MMA nachádza. Vieme držať krok s najlepšími na svete. Vďaka národnej lige MAMMAL nám vlak v porovnaní so svetom neušiel, ale musíme začať pracovať systematickejšie, tvrdšie, viac spolupracovať, porovnávať sa s najlepšími na medzinárodnej scéne, vzdelávať sa a nečakať, že niekto urobí tú prácu za nás. Do systému musí každý jeden člen vedieť aj dať, nielen brať.
Matúš Harant, rodený Partizánčan reprezentujúci klub Gladiators Team Gym Partizánske, dostal vo váhovej kategórii 70,3 kg naozaj veľmi silnú skupinu. Všetky zápasy okrem jedného sa skončili bodovým rozhodnutím. Matúš v prvom zápase dostal neskoršieho víťaza a majstra sveta z Uzbekistanu. Každý, kto videl tento zápas musel uznať, že Matúš v klietke nechal srdce a obrovské množstvo fyzických síl. Nakoniec po bodovom rozhodnutí arbitrizdvihli Uzbekovu ruku. Je treba podotknúť, že Matúš bojoval so svetovou špičkou v mládežníckej kategórii a je prísľubom pre slovenské MMA a slovenskú reprezentáciu. Matúš sa pripravoval aj v SaiClube Martin, kde majú asi najprepracovanejší systém výuky BJJ a grapplingu na Slovensku, začo im veľmi pekne ďakujeme. Len spolupráca vie posúvať slovenských zápasníkov dopredu. V ďalších dvoch zápasoch narazil na súperov z Írska a Austrálie. Obidva duely sa skončili bodovým rozhodnutím rozhodcov v prospech protivníkov. Hlavne posledný zápas s Austrálčanom bol veľmi vyrovnaný, kde Matúš držal súpera v „luskáčikovi“, avšak už nemal dostatok síl na submission.
Reprezentačný tím hodnotím veľmi kladne. Bola v ňom najlepšia atmosféra a pohoda, či už v príprave na MS, alebo priamo v dejisku. Tím chce pracovať, pomáhať zväzu, tvoriť i budovať a na tom vieme stavať. Treba podotknúť, že na MS si dali záležať na dodržiavaní byrokratického postupu a náš tím to zvládol na jednotku. Pozitívom bolo i nakopnutie zápasníkov i trénerov návštevou UFC Gymu v Abú Zabí, kde sme si mohli zatrénovať. Ďakujeme, že IMMAF takto otvára dvere národným zväzom.
Naša cesta je dlhodobejšia. Sledujeme spoločný cieľ s ľuďmi, ktorým naozaj záleží na rozvoji slovenského MMA a bojových športov v našej krajine. Chceme vybudovať silnú a stabilnú reprezentáciu, ktorá má obrovský potenciál ukázať svetu nových špičkových slovenských zápasníkov
MMA ako zmiešané bojové umenie nie je násilným športom. Bojovníkov učí k vzájomnému rešpektu a disciplíne. Úpolové športy majú nepopierateľne pozitívny vplyv na psychický a telesný vývin deti a prináša zdravú a sebavedomú spoločnosť. A to je to, čo Slovensko potrebuje.
V krajine máme obrovské množstvo športovcov v rôznych bojových športoch a každý z nich má miesto v MMA. Potrebujeme len spoluprácu.Na konci dňa máme všetci spoločný cieľ – vztýčiť vlajku Slovenska a byť hrdí na Slovensko bez ohľadu na to, v ktorej disciplíne.“
S MAMMALOM sa “BIŤ OPLATÍ”
WEB: https://www.mammal.sk https://mammal.sk/ppv
Instagram: https://www.instagram.com/mammal.sk/
Facebook: https://www.facebook.com/SK.MAMMAL/
Youtube: MAMMAL TV https://www.youtube.com/channel/UC-rskq39HXAKyOkv08FHFRQ
Tik Tok: Mammal – Sovensky zvaz MMA