Novinky

Spolupráca organizácie PCF a MAMMAL

Je všeobecne známe, že projekt MAMMAL sa od začiatku spája s najsilnejšími hráčmi. Za krátke obdobie fungovania ligy ste si mohli všimnúť, že sa rozrastá počet spolupracujúcich klubov a organizácií. Historicky najstaršou organizáciou, ktorá ako prvá priniesla čistokrvný MMA galavečer na Slovensko je organizácia PCF, ktorú predpokladám netreba nikomu predstavovať. Táto organizácia túto zimu, 22.decembra prinesie už svoj 19. galavečer pod názvom PCF19 the ROAD to be LEGENDARY. O tom, ako vznikla celá spolupráca a aké sú plány do budúcnosti sme sa porozprávali s promotérmi PCF Dávidom Kedžuchom a Palim Hrubým.

Ahojte chalani, mohli by ste nám na úvod trochu bližšie predstaviť PCF? Ako to celé vzniklo?

DÁVID:
Ahojte, v prvom rade zdravíme všetkých fanúšikov MMA.
Podujatie PCF – Pit Cage Fightin bolo založené 10.decembra 2011 v Levoči, kedy sa uskutočnilo prvé podujatie PCF 1. Založil som teda najstaršie podujatie svojho druhu na Slovensku. Na začiatku sme sa snažili dať možnosť zápasiť hlavne amatérom a vytvoriť tak pravidelné turnaje, aby kvalita zápasníkov napredovala a mohli sa porovnávať s európskymi bojovníkmi. Tento cieľ sme splnili. Za toto obdobie sme zorganizovali 18 podujatí, na ktorých sa odzápasilo 236 zápasov. PCF prešlo mnoho fighterov, začínali u nás skoro všetky momentálne hviezdy slovenského MMA a na to sme nesmierne hrdí.

PALI: Ja som sa potom už len pridal. Musím povedať, že Dávid ako jeden zo zakladateľov slovenského MMA, si svojou prácou vydobil prirodzený rešpekt v oblasti tohto krásneho športu, a taktiež je na tom aj naša organizácia. Najstaršia, rešpektovaná organizácia, ktorá ako jediná pravidelne prináša na Slovensku MMA gala od roku 2011 a naša úroveň stále rastie a rásť bude.

Aké boli začiatky, respektíve keby ste mali porovnať MMA vtedy a teraz, sú tam veľké rozdiely?

DÁVID: Samozrejme, rozdiely sú, pretože MMA ako šport napreduje, a to závratným tempom. Keď si predstavím, ako som začínal ako fighter s MMA ja, v akých podmienkach a čo je teraz k dispozícii pre slovenské MMA, tak mám z toho obrovskú radosť. Taktiež je neporovnateľná úroveň PCF 1 a PCF 18, ale takto to má byť. Každá organizácia by sa mala posunúť ďalšou svojou gala minimálne o level vyššie v každom smere, či už po športovej stránke, alebo po spoločenskej, pretože to dokopy dáva pre fanúšika ten pravý MMA zážitok.

Ktorý z ubehnutých 18tich galavečerov je pre vás ten naj a prečo?

PALI: Keď sa ti narodí dieťa, tak ti utkvie v pamäti asi najviac jeho prvý deň,  a tak to bude asi aj u nás a PCF 1 je to naj. Každou gala sa nám ale narodilo ďalšie dieťa a všetky sú niečím výnimočné. Dôkazom toho je to, ako sme sa transformovali, ako sme sa vždy posúvali o level vyššie v každom smere a takisto aj skutočnosť, že sme stále tu, že sa k nám všetci fighteri veľmi radi vracajú, taktiež sa vracajú fanúšikovia, ktorí zapĺňajú naše gala, a ich feedback je veľkým zadosťučinením pre našu ďalšiu prácu.

Ako ste sa dostali k spolupráci s MAMMAL?

PALI: Naša transformácia sa po každej stránke stále posúva dopredu, núti nás k tomu odozva fanúšikov, spokojnosť fighterov, taktiež marketingová stránka organizácie, spolupráca s našimi skvelými partnermi, ich následná prezentácia v celom Česko-Slovensku a už aj v Poľsku. Aj z týchto dôvodom sa naša fightcard profesionalizuje, a tým pádom sa začínajúci amatérsky MMA fighter z našich gala vytráca. Po začatej spolupráci s XFN a debatách o stálom napredovaní a posúvaní MMA stále vyššie, sme spoločne s promotérom Petrom Karešom hľadali možnosti ako sledovať v našom prípade nazvanú „cestu bojovníka“, chceme aby sa nepreskakovali MMA úrovne, aby každý fighter mal čo najlepšie naplánovanú svoju cestu, kariéru a svoj celkový smer MMA. Preto sa naše sily spojili a „cesta bojovníka“ MAMMAL – PCF – XFN je na domácej pôde podľa nás tá najsprávnejšia a má najväčší zmysel.

DÁVID: Tá postupnosť by mala byť zachovaná, aby fighteri neprichádzali do zápasov na ktoré nemajú. Mali by sme dať v kluboch, ale hlavne promotéri na svojich gala pozor na ich cestu, budovať ju a tým pádom uľahčovať im tú ich „cestu bojovníka“ pretože vtedy to má zmysel. Veľmi dobre si pamätám na naše prvé gala, bolo to o amatérskom MMA, pretože vtedy to bolo to naj na Slovensku čo sme mohli priniesť a taktiež to bol ako som spomínal jeden z dôvodov prečo Pit Cage Fighting vôbec vzniklo. Teraz keď sa pozriem na naše Fightcard, mám obrovskú radosť z toho, že z 12 zápasov, ktoré sa na PCF konajú, sú 8 PROFI a 4 amatérske, ktoré si už ale môžeme vyberať a dať tak možnosť ukázať sa na našej preliminary card tým najlepším amatérskym fighterom s tým najväčším potencionálom.

Mali ste možnosť okúsiť MAMMAL aj "na vlastnej koži", keď v treťom kole v Trenčíne PCF malo premiérového zápasníka na lige. Aké sú vaše dojmy?

PALI: Musím povedať, že som si celé 3. kolo v Trenčíne vychutnal, bolo to to pravé MMA. V zápasoch nehrali rolu žiadne peniaze ani žiadny dnes populárny trashtalk. Bolo to len o zápase, o tom, čo kto pre seba urobil v tréningu, snaha ukázať svoju MMA cestu, kde a prečo má smerovať. MAMMAL robíte skvelú prácu.

DÁVID: Podobne to začínalo aj v Pit Cage Fighting a som veľmi rád, že všetci, ktorí robia MMA majú kde preniesť svoj tréning, pretože najlepší tréning je vždy zápas a zápas ťa vždy naučí najviac. Tlak, atmosféra, súper, rozhodca, fanúšikovia, to všetko ťa učí a takto to má byť, preto má MAMMAL svoj význam. Chcel by som týmto apelovať na všetkých fighterov, aby sa čo najviac zúčastňovali všetkých kôl MAMMALu a aj týmto sa zdokonaľovali na svojej športovej ceste, má to význam. Na poslednom 3.kole v Trenčíne sme mali z nášho domovského klubu Pit Gym Levoča prihlásených 4 fighterov, no zápas sa „ušiel“  z rôznych dôvodov iba jednému z nich a ostatní si budú musieť ešte chvíľku počkať. Verím, že 4.novembra, v domácom prostredí na 4.kole MAMMAL, ktoré sa uskutoční v Levoči sa predstaví celý klub v tom najlepšom možnom svetle.

Budú mať amatérsky zápasníci z MAMMAL priestor predstaviť sa na niektorom z budúcich galavečerov PCF?

PALI: Samozrejme, pretože cesta bojovníka je jasne daná. My okrem toho, že sa chceme zúčastňovať všetkých kôl MAMMAL, je našou povinnosťou skautovať fighterov. Tých, ktorí sa budú zúčastňovať MAMMAL pravidelne, ktorí budú mať na to svoju výkonnosť, správne nastavenú cestu, tých budeme umiestňovať na našu preliminary card.

DÁVID: Skauting je veľmi dôležitý, môžeš sledovať vývoj fightera, prehodiť pár slov s trénerom, a sledovať jeho cestu. A keď príde ten správny čas, každý kto si to zaslúži ten priestor dostane. Prvým fighterom, ktorý spĺňa pre nás tieto atribúty a predstavil sa aj na poslednom kole v Trenčíne je talentovaný Marek Medovarský, ktorý sa predstaví na našom ďalšom podujatí PCF19 the ROAD to be LEGENDARY, 22. decembra v športovej hale v Spišskej Novej Vsi.

Ako vidíte budúcnosť MMA vo svete a na Slovensku?

PALI: Nevidím to nijako inak ako pozitívne. Jeho progres, meniace sa vnímanie verejnosti a stále zlepšujúce sa podmienky, predurčujú tento šport, tak ako je tomu v iných vyspelých krajinách, na úspech. Má potenciál stať sa top športom na Slovensku.

DÁVID: To, ako som s MMA začínal, a kde je teraz, ako sa vyvíja, nemôže znamenať nič iné, ako to, že sa stane jedným z najúspešnejších športov na Slovensku. Jednoducho, vývoj a progres nezastavíš, pretože tlak z vonku na úspech tohto športu je obrovský. My v PIT CAGE FIGHTING urobíme pre úspech tohto športu na Slovensku maximum. MAMMAL – PCF – XFN – „CESTA BOJOVNÍKA“

Ďakujeme za rozhovor a prajeme aby sa PCF 19 vydarilo minimálne tak ako predchádzajúce ročníky.

VŠETKY INFORMÁCIE K ŠTVRTÉMU KOLU MAMMAL V LEVOČI ČÍTAJ TU: