Novinky

Bodovací systém ligy

Aby nejaký šport mohol napredovať a posúvať hranice výkonov svojich športovcov, musí mať vytvorený rebríček s umiestnením jednotlivého športovca. V tomto rebríčku musí byť jasne a zreteľne vidno, kto je lepší a kto musí ešte zamakať aby sa medzi najlepších dostal. Dlho sme uvažovali nad tým, aký systém bodovania by bol férový ku každému rovnako. Aby spravodlivo posúval každého bez rozdielu na to, z ktorého klubu pochádza alebo či mal práve lepší alebo horší deň.

Rozhodli sme sa preto vytvoriť škálu bodovania od 0 bodov až po 5 bodov a odmeňovať zápasníkov aj za účasť v zápase ( rozumej prehru ). Máme za to, že by mala byť odmenená aj snaha bojovať a získavať skúsenosti. Osobne som presvedčený, že by zápasník, ktorý sa zúčastnil troch kôl ligy a napríklad všetko prehral, mal mať určite viac bodov ako niekto kto sa ligy nezúčastňuje vôbec. Navyše každý bod môže jednotlivých zápasníkov kvalifikovať na Majstrovstvá Sloveska v Amatérskom MMA. Tam už bude jedno koľko bodov ste si priniesli z kvalifikácie, tam budete musieť ukázať výbornú formu v daný deň. / dozviete sa viac už čoskoro./ 

Ako teda náš bodovací systém vyzerá?

DISKVALIFIKÁCIA = 0 BODOV / 5 BODOV PRE SÚPERA
NO CONTEST = 0 BODOV  ( NC )

LOST BY KO/TKO/SUB = 1 BOD ( L )
LOST BY POINTS = 2 BODY ( LP )
DRAW = 3 BODY ( D )
WIN BY POINTS = 4 BODY ( WP )
WIN BY KO/TKO/SUB = 5 BODOV ( W )


Všetci zápasníci určite vedia o čom píšem ak som rozpísal jednotlivé "zložky" bodovania. Ale ak je medzi čitateľmi tohto článku aj nezainteresovaná osoba, alebo je tu niekto kto sa rozhoduje, či sa stať MMA zápasníkom a googli si čo najviac dostupných informácií, tak to veľmi rád rozpíšem podrobnejšie.

DIKVALIFIKÁCIA - 
V prípade ak by došlo k diskvalifikácii, nepripisuje sa diskvalifikovanému žiaden bod do celkového ranking, ale naopak jeho súperovi sa pripisuje maximálny možný počet 5 BODOV.

NO CONTEST -
Ak je zranenie spôsobené neúmyselným faulom a bojovník nie je schopný pokračovať v boji, je zápas posudzovaný ako ‚NO CONTEST‘ pokiaľ neubehli dve celé kolá trojkolového zápasu.

LOST-WIN BY KO/TKO/SUB -
Ak zápasník stratí vedomie a nemôže pokračovať v boji po legálnom údere nazývame toto ukončenie Knock Out ( KO ). Ak je zápasníkovi spôsobené zranenie legálnym úderom a on nemôže pokračovať ďalej v boji nazývame to Technical Knock Out ( TKO ). Existuje niekoľko typov ukončenia TKO, ale to isté platí aj o ukončení zápasom na SUBMISSION ( SUB ). Sú to rôzne techniky a páky zmiešaných bojových umení, ktoré nedovoľujú zápasníkovi pokračovať v zápase.

LOST-WIN BY POINTS - Ak prebehnú celé 3 kolá zápasu a žiaden zo zápasníkov nie je ukončený technikami popísanými vyššie, tak rozhodujú rozhodcovia o víťazovi zápasu. Bodovanie jednotlivých kôl je v pomere 10:9 pre víťaza. V prípade dominantnej výhry daného kola môže byť takéto kolo výnimočne nabodované aj v pomere 10:8. Body za jednotlivé kolá môžu byť strhnuté rozhodcom, čiže kolo môže skončiť nerozhodne 9:9 alebo už spomenutých 10:8. Body za jednotlivé kolá sa spočítajú a na základe toho je vyhlásený výsledok. Výsledok sa vyhlasuje podľa nasledovného : Výhra na body – jednomyseľné rozhodnutie (všetci traja rozhodcovia sa musia zhodnúť na víťazovi), väčšinové rozhodnutie (dvaja za výhru, jeden za remízu) alebo nejednomyseľné (dvaja rozhodcovia pre víťazstvo jedného, tretí pre víťazstvo jeho súpera).

DRAW - ak je priebeh zápasu vyrovnaný a po ukončení tretieho kola sa rozhodcovia zhodnú na remíze, zápas vtedy nemá víťaza a je vyhlásená remíza.

RANKING / HODNOTENIE jednotlivých zápasníkov v svojich kategóriách si môžete pozrieť v sekcii TABUĽKY.